СИТАРКА
СИТАРКА#, врста мараме која служи за покривање главе код жена у горанској заједници. Неизоставни је део свечаног женског костима. Ситарка чини саставни део и девојачког свечаног костима.
С. је у основи тканина индустријске израде. Има облик квадрата. Израђује се у свим бојама, с тим да се у горанској заједници најчешће користи у црвеној, зеленој, наранџастој боји. Њену вредност чине украси који се ручно нашивају на основу тканине. Реч је о аспрењу (горански назив за украшавање од аспра – шљокица, украс). Украси се израђују посебном техником. За аспрење се користе танке плочасте шљокице које у средини имају отвор. Донедавно су се користиле металне шљокице. Данас су у употреби само пластичне, млечнобеле боје. За аспрење се могу користити и шљокице других боја.
С. се украшава ручним белим концем и врло танком иглом како не би дошло до оштећења основне тканине. Аспре се нашивају према датој шеми и то на начин да се свака следећа обавезно подвлачи испод претходне аспре како би се добила што равнија структура. Шаблоне за аспрење осмишљавају и креирају жене саме. Евидентно је настојање да се сваке наредне године дода по неки нови детаљ, односно да се шаблон из претходне године у неком детаљу измени или се дода уз постојећи украс још понеки. Аспре се нашивају тако да се израде орнаменти, шаре кружног облика који се називају коло (горански назив за кругове). Горанке најчешће израђују с.са једним или са девет кола. Најновија пракса показује да се поред аспри на с. додају и циркони који се лепе специјалним лепком. Боја с. има одређену симболику. Невеста на дан свадбе носи свечану црвену с. са девет кола на чијим рубовима су нашивене чипке или перлице.
Тако украшеном с. невеста покрива главу у целини током дела свадбе када се изводи из куће и одводи у дом младожење. Касније као удата жена, она носи ту с. испод башмараме сваки пут када одева свечани горански костим.
Младе удате жене носе с. разних боја, пре свега розе и наранџасту. Та марама се носи испод башмараме уколико се одева свечани костим.
У оквиру мушког свечаног костима с. се носи пребачена преко рамена и спуштена низ леђа. На свадбама је носе младићи који су одевени у традиционалан горански костим. Младожењи се ставља на рамена зелена с. са једним колом.
Литература: Hočko, Julija. 2021. „Duše Gore“. Кnjiga umetnika. Završni rad na master akademskim studijama. Univerzitet umetnosti u Beogradu, Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu (smer Grafika i knjiga).
Извори: Етнографска грађа (усмени наративи) прикупљени током истраживања елемената нематеријалног културног наслеђа горанске заједнице у Републици Србији. Истраживање је обављано у оквиру пројекта: „Мапирање и истраживање елемената нематеријалног културног наслеђа Горанаца у Републици Србији“, обављано 2023. године, носилац пројекта Етнографски институт САНУ, пројекат је финансиран од стране Министарства културе Републике Србије.
Интернет извори: https://gora.in.rs/polaznice-radionice-savladale-tehniku-asprenja-sitarke/
Јадранка Ђорђевић Црнобрња